Pes na dovolené

Pokud jste se rozhodli vzít svého mazlíka s sebou na dovolenou, ať už k moři nebo jen po oblastech českých, měli byste se držet několika pravidel.

Základem je sbalit to nejnutnější:

  1. psí lékárnička – kapky do očí, kapky do uší, krém na tlapky(polštářky), léky na zažívací problémy, pinzetu na klíšťata, dezinfekční prostředek(peroxid) a repelenty
  2. potrava – pokud možno suchou stravu, na kterou je náš pejsek zvyklý
  3. voda – hlavně dostatek odstáté vody pro cestu autem
  4. psí potřeby – deku, pelíšek, nezapomenout na misky na žrádlo a vodu. Důležitá je také nějaká hračka s kterou si doma hraje.

Při cestě do zahraničí je důležitý takzvaný „propas“. Musí v něm být datum očkování proti vzteklině(typ, šarže), nezaměnitelné označení zvířete(tetování, čip). Dále pak musíte mít potvrzení o aktuálním zdravotním stavu(vystaví veterinář) nesmí být starší 3 dnů a potvrzení o příznivé nákazové situaci(vystaví MVS, KUS).

Cestování letadlem je dobré si dopředu dobře promyslet. Větší pejsci musí cestovat v klecích v zavazadlovém prostoru, což naši miláčkové špatně snáší a nemuseli by nám to odpustit ani za cenu koupání v moři.

Cestování autem je pro většinu našich psů všedním zážitkem. Pokud chcete cestovat s úplným nováčkem, musíte ho pomalu na jízdu autem zvykat. Pes musí být z hlediska bezpečnosti své i naší v autě zabezpečen buď v cestovní přepravce nebo v kufru odděleném mříží, ale nejpohodlnější jsou auto pásy pro psy.
Pejskovi nedávejte před jízdou potravu(mohl by zvracet). Do auta mu vezměte dostatek vody a dělejte časté přestávky pro vyvenčení a proběhnutí pejska. Nenechávejte ho koukat z okénka, mohlo by mu nafoukat do uší i očí.

Nikdy ho nenechávejte v autě samotného!

Pokud jste šťastně dorazili k moři a pejsek má možnost se také koupat(ne na všech plážích je to dovoleno), nezapomeňte na pravidelné osprchování sladkou vodou a pravidelné čistění uší a očí, mazání polštářků na packách. Jestliže váš pejsek není dobrý plavec, zvažte vzít i psí plovací vestu.

Stejně jako se pojišťujete vy, tak je důležité pojistit i svého psa(proti zranění, škodám které by mohl způsobit).

Po návratu z dovolené je dobré navštívit svého veterináře a nechat pejska prohlédnout a odčervit.

Přejeme šťastnou dovolenou a nezapomenutelné zážitky s vašimi miláčky.